KÖPEKTEN OY OY KÖPEKTEN OY

KAPTAN’IN SEYİR DEFTERİ: Dünya tarihi 20 Mart 2013 Çarşamba saat 23: 50… Eve varmak amaçlı sokakta yürüyorum baktım yolu dört sokak köpeği kesmiş. Köpeklerden baş altı büyüklüğünde olan bana havlamaya başladı. Öbür başaltı köpek de sinirli sinirli hırlıyor. Başpehlivan kıvamında olan köpekse olayları pek skine sarmamış olacak ki, ne benle ne de arkadaşlarının tutumuyla pek ilgilenmiyor. İşte o arada birden grubun deste küçük modeli kendinden beklenmeyen bi cesaretle kuyruğunu götünün arasına sıkıştırıp hırlayarak sinsi sinsi üzerime doğru seri ve küçük adımlarla koşmaya başladı. Tam paça kasnak hesabı bacağımı ısırmasına çeyrek kala kafasına okkalı bi tekme yapıştırdım. Ka-iii, ka-iii, ka-iii diye bağırarak kaçtı keratası. Akabinde öbür arkadaşları da birden havlamayı hırlamayı kestiler. Hoooyt değip üstlerine doru koşunca da çil yavrusu gibi dağıldı pezemekler. Ben de arkamı kollayarak götün götün uzaklaştım olay mahalinden. Şimdi hayvan severlerin bana ayar olduğuna eminim. Ne istedin gariban hayvandan hesabı. Eeee… Naapsaydım götü mü kaptırsaydım mına koyiim. Benim ne kabahatim var. Belediye barınakta bu hayvanlara bakıcaana kısırlaştırıyo, akabinde götüne iğneyi kulağına küpeyi takıp salıyo sokaklara. Eh artık sokakta hayvan çöpten ne bulursa, hayvan sever bi iki vatandaş ne verirse rızkı o. Hastalanır mı? Ezilir mi? Kimin skinde.  Sorarım arkadaş bu köpek bana önden diil de gizlice arkadan saldırsaydı götte bi takım yaralar açar mıydı? Açardı. Benim yerime yaşlı bi amca, bi teyze veya sadece köpekten korkan birisi olsaydı. Kesin ısırılmıştı. Ya da düşüp bi yerlerini kırmıştı. Yalan mı?

KAPTAN’IN SEYİR DEFTERİ’İNE EK: Şimdi deminden beri hayvan sever diye yazdığıma bakmayın Türkiye’de maalesef gerçek hayvan sever sayısı çok az. Bu yukarıda hayvan sever diye bahsettiğim kimseler de aslında hayvan sever diil kedi, köpek sever. Haaa Bu da kötü bi şey mi yok tabi. Bu zavallı hayvanlara en azından yiyecek bi şeyler veriyolar. Ya da az da olsa duyarlı belediyelerle birlikte bu hayvanlara barınaklar sağlıyolar. MESAJ: Ama bunun dışında ülkemizde nesli tükenmeye yüz tutmuş bi çok türden haberleri bile yok. Kimse kusura bakmasın ben işte bu türlerin yok olmaması için uğraşan insana hayvan sever derim ancak.

kopek pacaBi de bu köpek severin hayvanı tasmasız gezdiren modeli var ki, ben o modelin ta mına koyiim. Bi de köpek sana doru hamle edince bi tırsarsın. Yavşak arsız arsız sırıtarak korkma, korkma ısırmaz demez mi. İşte bu en ayar olduğum. Ulan sen biliyosun ısırmadığını, hadi beni de ikna ettin. İyi de bakalım köpek biliyo mu bu durumu? O DİİLDE:Sittin yıl önce bi arkadaşımızın boxer ve alman çoban köpeği karışımı iri bi köpeği var. Görsen altına sıçarsın ööle bi irilik ve ööle bi acımasız bakışlar. Bu göt tasmasız dolandırıyo hayvanı. Biz de bebeliğiz o yıllar, biz de alıştık hayvana ööle takılıyo bizle. Hakkaten de dediği gibi hiç kimseye zararı yok ama ne zaman huyunu suyunu bilmediği bi adama yaklaşsa adam altına sıçıyo korkudan. Bi gün hayvan su içicek açtık bahçe musluğunu. Bizim arkadaşlardan biri de çömeldi yere, açtı ellerini. İki elini birleştirdi suyun altına tuttu, köpeğe etten bi tas oluşturdu. Köpekte başladı suyu içmeye. İçti içti. Sonra birden ne olduysa hırlayarak bizim arkadaşın üzerine atıldı. Arkadaş tabi korku boku Selanik vaziyette yerle yeksan. Neyse ki, köpek bi şey yapmadan ya da yapamadan sahibi hayvanı tuttu. İSTİARE-İSTİŞARE: Hacı dedik hani bi şey yapmazdı? Yok, dedi baba… Yapmaz… Yapmaz da, burnuna su gelince bazen huylanıyo böle. Bak bak huylanıyomuş. Ulan ibine biz huylanmadık şimdi sanki. Eee, dedik böle huylandığı başka zamanlar oldu mu hiç? Valla valde pazarda kumaş kestirirken adamın elindeki metreyi görüp anneme vuracak sanmış, bi de ona saldırdıydı. Bi de ona bi de buna derken. Baboş dedim hiç anlatma akılda kalmaz, yazda ver. Hayır yani yok yere bizi de harcamasın pezemek arada. Ulan mınaa koyiim biz de herife inandık tasmasız köpeğin dibinde mal mal geziyoruz günlerdir, iyi mi?

kopekhirlamaKAPTAN’IN SEYİR DEFTERİ’İNE EK: Dünya tarihi sittin zaman öncesi… Çok kötü olayların üst üste geldiği bi zamandı. İstiklal caddesinde mal mal yürüyorum ruh halimse bok gibi. herhalde etrafıma ööle bi kötü enerji yaymış olmalıyım ki, birden iki sokak köpeği durup dururken o kadar adamın arasından beni seçip aniden üzerime atıldılar. Hoşt diyorum, üzerlerine seğirtiyorum bana mısın demiyo ipneler. Bi yandan da hav hav ortalık kıyamet. Yanlarında da bunları sahiplenmiş üst baş perişan bi adam var. Köpekler beni ısırdı ısıracak baba olayları gılırına takmadan ööle mal mal bakıyo. Köpekler beni ısırmasın diye resmen dans ediyorum,  havaya tekmeler savuruyorum yalandan korkup kaçarlar belki diye.  Baktım yapacak bi şey yok, bunlar atıldıkça basıyorum ben de tekmeyi naapim. Tekmeyi yiyince uzklaşıyolar ama iyice de deliye döndüler bu arada, iyi mi? Adam da avaz avaz bağırmaya başlamaz mı ne vuruyon lan garibanlara diye.  O an göt bi bak mına koyiim kim gariban? Göt dara girmiş zaten. Çek lan dedim köpeklerini daha pis vururum bak valla. Bu aldı köpekleri inceden bi itiştik filan küfürleşmeler. Ben de hazır götü kurtarmışım hemen uzadım ordan. İşin ilginci, bütün bu olaylar olurken insanların etrafımıza toplaşıp, arenada gladyatör savaşı izler gibi köpeklerle benim savaşımı izlemesi. Ulan aralarından bi Allah’ın kulu çıkıp da bana yardım etmedi, iyi mi? Ööle mal mal baktılar. Hatta bazıları köpeklere vurduğum için kesin beni kınamışlardır. Çok uzun yıllar geçti bizi seyreden insanlardan bu dünyada olmayanlar vardır. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Diğerlerinin taa mına koyiiim.

kopekminikNot: Bu arada cins olsun diil pitbull, rottweiler fino köpeğine bile tırsarak uzak duran bi kimseyim. Ama sokak köpeklerinden korkmuyorum. O kadar garipler ki, ya korkudan ya da içgüdüsel grup psikolojisinden bütün afratafraları. Höt desen kaçıyolar zaten. Ama, bu defa ööle olmadı işte.

No Comments Yet.

Leave a Comment