MARMARAY

marmaray (3)Denişik duraklardan bir kaç kere bu Marmaray’a katışmak bana da nasip oldu. Ne zaman Marmaray’ı kullansam treni beklerken, ya da trenin içinde bi takım adamlara kulak misafiri oluyorum. ‘’ Marmaray çok iyi oldu ya 20 dakkada Ayrılıkçeşmesi’nden Kazlıçeşme’ye gidiyoruz valla.’’ ‘’Parket arabanı buraya, atla Marmaray’a,  git Üsküdar’a, ye yemeeni geri dön. Niye Üsküdar’a yemek yemeye gidiyorum ki durduk yerde pek mi meşhur yemekleri. Bu insanlar Marmaray asrın projesi gazına gerçekten inanmışlar insanlar mı? ( ki bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle asırdan daha on dört sene bile yemedik)  Yoksa İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bize Marmaray’ı yerinde sevdirmek için skeçlendirdiği adamlar mı bu kimseler? Ya arkadaş her ne kadar bizim vergilerimizle beş Marmaray fiyatına yapılmış ve şu an için tamamlanmamış bi proje de olsa, tamam elbet güzel bi hizmet. Belki tamamlanınca gideceğimiz yere ulaşımda elbet harbiden faydası olur. Ama bugün için Ayrılıkçeşmesi ve Kazlıçeşme arasındaki sürenin yirmi dakka olması senin gideceğin yere yirmi dakkada vardığın anlamına gelmiyor. Hadi ayrıldın Ayrılıkçeşmesi’nden geldin Kazlıçeşme’ye, ÇEŞEBİLDİN Mİ? Hayır elbet. Ya park ettiğin yerden otomobilini alıp trajik trafiğe katışacaksın ya da toplu taşıyamama araçlarından birine bineceksin. Ha bindin  Marmaray’a evin bindiğin ilk durağın dibindedir işin de indiğin son durağın dibinde sen işte o zaman ballının dibisin. Gerisine hayat yine eziyet.

marmaray (2)KAPTAN’IN SEYİR DEFTERİ: Mart 2014 ü eda ettiğimiz bir günde mına koduumun deniz otobosları hava muhalefetinden dolayı çalışmamakta olduğundan (ben bunların hava iktidarındaki hallerini de bilirim o da ayrı yaradır.) biz de bi kardeşimle metrobos konservesi olmayalım diye kalktık Marmaray’a katışmaya karar verdik. Kadıkövündeyiz. Çarşının içinden Marmaray’a bizi götürecek olan metroya yürüdük Yaklaşık on dakka desen. Metroyu beklemesi, binmesi, inmesi, oradan Marmaraya geçiş, trenin harket etmesi felan nerden baksan 20,25 dakka. Hadi yirmi dakka da tren yolculuğu. Etti mi kırk dakka. Bi beş dakka otobosun kalkmasını bekledik. Bi on beş dakka da onun gidişi. Kapının önünde de inmiyoruz ya eve de bi on, on beş dakka yürüyosun. Al sana bi buçuk saat.

marmaray4KAPTAN’IN SEYİR DEFTERİNE EK: Bi keresinde de Sirkeci’den bindim, ulan yeminle zaten istasyona inmen hilafsız on dakka sürüyo. On dakka da Kazlıçeşme’ye çeşiş. Bu defa on dakka otobos bekledim. Geldi… Otobosun içinde de on dakka bi sonraki trenin yolcularının da gelmesini bekledik. Kalktık trafik de felç olmuş mu akşamın saat dokuzunda. 15 dakkalık yolu 50 dakkada aldık. Atlıyomuş da trene Üsküdar’a gidip yemeeni yiyip geriye dönüyomuş orospu çocuğu. Dikkat et Üsküdar’a gideriken Üskügenişe… Özür giderim burda bitiriim en güzeli.

No Comments Yet.

Leave a Comment