ADIYLA YAŞASIN

Arkadaş elin gavuru yüzlerce yıldır çocuklarına Michael, David, Benjamin tadında isimler koymaktadır. Adamlar bir gün de demezler ki, yeter bilader yüzlerce yıldır çocuklarımıza aynı isimleri koyuyoruz, gelin bir denişiklik yapıp olaya renk getirelim, hiç bir şey yapamasak şu isimlerin arkasına bir ek, bir takı getirelim. Ne biliim artık çocuğun adı Elizabeth olmasın da, Elizabethwater olsun. Var mı adamlarda bööle bir durum. Cevap veriyorum… YOK. Biz Türkler öyle miyiz? Hayır… Biz aklımıza gelen her şeyi adeta şaman mantığıyla isme dönüştürebiliyoruz. Sen atıyorum çocuğuna Güneş diye isim koyuyorsun. Var mı Amarikalıda, İngilizde Sun diye bir isim.

Bu arada Maykıl, Deyvid, Bencımin filan deyince kulağına nasıl da karizmatik geliyor, dii mi? Ama sıra oğluna isim koymaya gelince ne Mikail koyarsın, ne Davut ne de Bünyamin. Bizde şöyle… aklına ne gelirse yapıştır gitsin mına koyiim. Hooop napıyon bilader diyen de yok nasılsa. Hiç bir şey yapamazsan en azından ismin götüne çocuk erkek olursa CAN, kız olursa SU takısı ekle. Haa adamlar isimleri kutsal kitaptan koyuyor. Biz de olay yöre yöre değişiyor. Kimisi kutsal kitaptan, kimisi şaman kültürü hesabı bol götten.

Kim ne koyarsa koysun bana ne de, ama öyle isimler duyuyorum ki bilader, insan ister istemez ayar oluyor bir yerde, iyi mi? Arkadaş ismi GUPSE olan insan var. Kadın farkındaysanız sürekli gülüyor. Gülecek elbet, benim adım GUPS olsa ben de gülerim. Eee doğal olarak kadıncağızın (bayancağız) ruh hali bozuluyor tabi.

Yauv bizim bir arkadaş kızının ismini, şaka diil KISRAK koymuş. Hadi kimbilir hangi akla uydun bilinmez kızın ismini KISRAK koydun, peki kızın psikolojisini hiç mi düşünmedin. İsmi ömür boyu kızın önünde engel. Herkese alay konusu olacak garibim. Belki kompleksinden dolayı ömür boyu iş, aşk ve sosyal hayatında problemler yaşayacak. Ulan olmadı kendin gibi bir mal bul (hiç kusura bakma) o da oğlanın adını Aygır koymuş, kertiverirsiniz artık beşiklerini.

Geçenlerde biri mi söyledi, televizyonda mı duydum hatırlamıyorum… Karı koca ikizleri oluyor, bu bana, o sana benziyor hesabı çocukların isimlerini Oben, Busen koyuyorlar.

Ayrıca isim koyma işi her şekil sakattır. Misal çocuğun adını Kudret koyarsın, Aslan koyarsın, ileze bir şey olur, gelen giden iter kakar. İpek, Melek, Ceylan koyarsın ne biliim katana gibi bir şey olur sıçarsın. Muhitimizde Şeref diye bi tanış vardı bir zamanlar, ben böyle şerefsiz görmedim, iyi mi?

Onun için gel sen Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatmadan şaşma. Özümüze dönelim gibi bir mesajım yok valla. Hayır ama benim yavrumun ismi denişik bir isim olsun, sıradan olmasın derken alayınız bu işin bokunu çıkartıyorsunuz, kusura bakmayın.. Ayrıca neden senin yavrunun ismi çok özel olacak ki?? Senin yavrun büyüyüp ikinci bir Einstein’mı olacak? Yoook, bir çoğumuz gibi üç otuz paraya talim, kapitalizmin kölesi olacak. Ayrıca unutmayalım babanın ismi de Gups Einstein diil sonuçta. (Alper Einstein)

Bir de memleketin hali boktan, büyüyünce yavrumuz yurt dışında yaşar hesabı felan gurbet ellerde isminden dolayı zorluk çekmesin diye çocuklarına isim koyarken ş, ç, ü, ö, harflerini kullanmamaya özen gösteren ebeveynler vardır. Daha da çakal ebeveynler yavrularına beynelmilel isimler koyarlar. Erol, Suzan, Selin, Sibel felan hesabı. Ya da nasılsa yasak yok hesabı bol götten uydurdukları Canatan, Cansın gibi isimleri takarlar çocuklarına.

Asıl Okan Bayülgen Abimiz’in kızına İstanbul ismini koymasıyla yeni bir akımın doğmasından oldukça endişeliyim. Çünkü, İzmir’li bir arkadaşımda (Neyse ki uzaktan arkadaşım.) Okan Bayülgen’den yüz bulup, oğluna İzimir ismini koydu. Ulan ister misin şimdi Edirne’den, Ardahan’a insanlar çocuklarına yaşadıkları ya da sevdikleri şehirlerin hatta kasabaların isimlerini koysunlar. Ankara, Mersin, Adıyaman, Rize. Hatta Çorum’da olur bak. Ya da kasabalardan bir esinti Çemişgezek. Aslında şööle de güzel olur haa… İsmini Zonguldak koyarsın örneğin. GObek adını da Devrek. İyi mi? Go Back.

No Comments Yet.

Leave a Comment