İNSAN-ı BEŞER BAZEN ŞAŞAR

İnsanı tanımak çok da zor değil aslında. Bence insanları üç kategoride toplayabiliriz. İyi insanlar, kötü insanlar ve özünde iyi insanlar. İyi insanı iyiliğinden, kötü insanı kötülüğünden bilirsin zaten. Özünde iyi insanı da… Dur bak sana bir hikaye anlatayım. Ermiş ile Ermemiş yüksekçe bir kaidenin üzerinde oturmuş çimlerin üzerinde koşup, oynayan iki köpeği izliyorlarmış. Ermemiş: ‘’Bak demiş köpeklere ne güzel oynuyorlar’’ Ermiş hiçbir şey demeden elini heybesine sokup içinden kurutulmuş bir et parçası çıkartarak oynaşan köpeklere doğru fırlatmış. Tam ortalarına düşen et parçasını gören köpekler oyunu bırakıp önlerine düşen et için çılgınca bir kavgaya tutuşmuşlar. Ermiş Ermemiş’e dönerek. ‘’Bak artık oynamıyorlar’’ demiş.

İşte özünde iyi insanın durumu da tam budur işte. Ortalık süt limanken ondan iyisi yoktur ama hava biraz değişsin, küçücük bir menfaat görsün içinden hemen bir canavar çıkar özünde iyi insanın. O melek birden hırs, kin, kıskançlık küpüne döner. Bu ister üç otuz para, bir küçük mevki ya da ne biliim bir manita mevzu olsun hemen ya arkandan sokar kıçına bıçağı ya da hemen çat bir manipülasyon. Diyelim ki gün olur deli gibi eğlenirsin bunlarla… ortam karardı da bir kavga mı patladı, bir bakmışsın sen sopa yerken bunlar kenarda senin sopa yemeni izliyorlar. Ama üzülme ortalık durulanda hemen gelir yanına hiçbir şey olmamış gibi seni teselli eder, yaralarını sararlar.

Yapacak çok da bir şey yok. Ne yazık ki insanın yapısı bu. Çakallık özünde var. Hiç yalan söylenmeyen bir evde büyüyen bir çocuk bile iki yaşını biraz geçsin hemen aklınca ebeveynlerini uyutmaya çalışır. ‘’Ne yapıyorsun yavrum?’’ ‘’ Hiç bir şey Ebeveynciğim’’ Ya da ‘’Ebeveynciğim sen içeri git’’ Bir git de ortalığın mına koysun.

Oysa aklı hafif kıt olanların çoğuna bak yüzlerinden nur akar. Ne söylesen kanarlar. Çünkü çakallık mekanizması onlarda zorunlu kapalıdır.

Sonuçta bu durumda da iyilik bir insan için olmazsa olmaz bir şey olması gerekirken, ulaşılması zor bir erdem olmak durumundadır. Kendini iyi insan olarak mı görüyorsun? Bir daha bir sorgula bakalım kendini özün ne durumda. Haaa ben mi… o ermiş benim deeermişim.

No Comments Yet.

Leave a Comment