ÖZLÜ SÖZ ŞART

Ünlü biriysen, hele de edebiyatçı, düşünür, mucit felan. İşte o zaman bi takım özlü sözler söylemen şart oluyo arkadaş. Hani bu insanlar bunu da neden yapıyolar tamda bilemiyorum. Ama, bu iş bana birazda, hani ilmimi okumaya üşenenler varsa biraz olsun bu cümleden feyz alsınlar bari hesabı yapılıyomuş gibi geliyo. Adam bu cümleyi okuyunca diyo ki; Haaa biz tembellik ettik babanın ilminden faydalanamadık. Ama, şu cümlesinden de büyük ders aldık ve kendisinin de ne büyük adam olduğunu anladık. Böyle özlü bi kaç cümlen olsun öldükten bin yıl sonra bile, tek kitabın okunmasa da, lafın dillere pelesenk olur asla da unutulmazsın.

 

Sigmund Freud Abi’mizin de bu uğurda söylediği özlü sözlerden bir tanesini sizle paylaşmak istiyorum. Garip değil mi? Birini işaret ederek suçlarken işaret parmağınız onu, diğer üç parmağınız ise sizi gösterir. Bak bak bak… Diğer üç parmak bizi gösteriyomuş. İyi mi? Göstersin mına koyiim. Noolur ki! Hem o üç parmağın bi fonksiyonu yok ki olayda. Eşyanın tabiatı gereği beni gösteriyo. Bu arada baş parmakta sikinin keyfinde. Ha bu bu kadar önemli bi sorunsa, beş parmağı birden uzatırım adamın suratına, hem daha bile etkili olur belki. Ya da resimde görülen, atalardan kalma işareti yaparım. Diğer parmaklarda fonksiyonsuz kalır hem.

Sigmund- Hastasın sen!…….Sensin hasta.

VE DE                                freud2

Sanırım 2009 yılının başlarındaydı. Haydar Dümen şimdi ismini hatırlayamadığım bir kanalda yüzlerce atasözü yazdığını anlatıyordu. Öncelikle kişi İrfan’ını bilmek gibi Hüseyin olmaz, diye bir atasözü vardır. Ulan bir deyişin atasözü olması için senin ölümünün üzerinden senin artık hatırlanmayacağın kadar bir süre geçmesi ama deyişin bir şekilde unutulmaması gerekmez mi? Baba’nın yazdığı atasözü(!) de şu: Açlık kapıya dayandığında evde yokum diyemezsin. Hmmm…  Ne güzelmiş valla, ne anlamlıymış.haydar dumen

Yukarıda Sigmund Freud Ağbiğ’mizi bu konuda eleştirmiştim. Buradan yola çıkarak İki kişi üstünden saçma bir istatistik yaparsak, psikiyatristler bu özlü söz işinden uzak dursunlar kardeşim.

Bak ben de bi tane buldum. Tokluk kapıdan çıktıktan sonra ben sıçmam diyemezsin.

No Comments Yet.

Leave a Comment